Breast Care· 2013Q2· Olgu sunumu
Trastuzumab Kaynaklı Hepatotoksisite: Bir Olgu Sunumu
Trastuzumab-Induced Hepatotoxicity: A Case Report
- 4.419atıf
- Q2SCImago
- 2013yıl
Kısa özet
60 yaşında bir kadın, evre I meme kanseri için trastuzumab tedavisini tamamladıktan sonra karaciğer transaminazlarında yükselme geliştirdi.
Yapay zekâ ile başlık ve abstract'tan üretildi; tam metin okunmaz.
Ana noktalar
- Bir hasta, 6 aylık trastuzumab tedavisini tamamladıktan sonra karaciğer transaminazlarında yükselme yaşadı.
- Akut ve kronik karaciğer hastalığının diğer tüm yaygın nedenleri dışlandı.
- Zamanlama ilişkisine dayanarak trastuzumab, karaciğer hasarının en olası nedeni olarak belirlendi.
- Bu olgu, trastuzumab kaynaklı hepatotoksisitenin az sayıda bildirilen örneğine katkıda bulunmaktadır.
Yapay zekâ ile başlık ve abstract'tan üretildi; tam metin okunmaz.
Özet (abstract)
BACKGROUND: Trastuzumab is a humanized monoclonal antibody approved for the treatment of breast cancer with HER2 amplification and/or overexpression. There are only 2 prior cases of trastuzumab-related hepatotoxicity reported in the literature. CASE REPORT: We report the case of a 60-year-old woman who was treated with trastuzumab for stage I invasive ductal carcinoma of the right breast. She successfully completed 6 months of therapy when an increase in liver transaminases was noted on routine examination. A full work-up for causes of acute and chronic liver disease was negative. After review of the patient's medication list, trastuzumab was thought to be the most likely culprit for the liver injury, based on timing of administration and rise in liver enzymes.
Yazarların özeti; kaynağından alınmıştır. Breast Care, 2013 · DOI ↗
Ücretsiz hesapla devam et
Makaleye Sor ile bu makaleye günde 3 soru ücretsiz; makaleyi kaydet, kaynakçasını al, ilgi alanına göre her gün yeni özetler. Çıkarımlar Premium.
Web'de ücretsiz devam etGoogle ya da Apple hesabınla giriş; kart istemez. Bu makaleye geri dönersin.
Telefonda:
Alan: Onkoloji
OncologyMedicine